مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

برنامه جامع واکسیناسیون اطفال | آشنایی با انواع واکسن‌ها و فواید واکسیناسیون کودکان

اهمیت دریافت واکسن در کودکی
برنامه جامع واکسیناسیون اطفال | آشنایی با انواع واکسن‌ها و فواید واکسیناسیون کودکان

اهمیت دریافت واکسن در کودکی

به منظور پیشگیری از عفونت‌ها و یا کاهش شدت بیماری، ایمن‌سازی کودک با واکسیناسیون اقدام بسیار مهم و با ارزشی است. با دریافت واکسنِ هر بیماری، آنتی‌بادی یا پادتن در کودک بوجود می‌آید و به کمک آن خیلی راحت می‌توان با صرف هزینه اندک از ابتلا شدن کودک به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرد. در این مطلب قصد داریم در مورد برنامه جامع واکسیناسیون اطفال صحبت کنیم و از فواید دریافت واکسن‌های موجود برای شما بگوییم.

 

فواید تزریق واکسن در سنین پایین

با اجرای برنامه جامع واکسیناسیون اطفال در سطح جهانی، بسیاری از بیماری‌های خطرناک در بین کودکان و بزرگسالان کاهش قابل توجهی داشته است. بیماری‌های مزمنی مانند دیفتری، کزاز، فلج اطفال و سیاه‌سرفه در بسیاری از کشورها ریشه کن شده و در برخی دیگر به پایین‌ترین میزان خود رسیده است. به وسیله همین واکسیناسیون جامع در همه کشورها، بیماری آبله به طور کامل ریشه‌کن شده است.

 

واکسیناسیون اطفال

 

در حال حاضر برای نزدیک به 20 بیماری مزمن، واکسن وجود دارد که تعدادی از آنها در برنامه جامع واکسیناسیون اطفال قرار دارد و برخی دیگر در شرایط خاص مورد استفاده خواهند گرفت.

 

عملکرد واکسن در مقابل بیماری چگونه است؟

واکسن‌ها همان ویروس یا میکروب ضعیف شده‌ای هستند که عامل بیماری‌های خاص می‌شوند. با تزریق یک دوز واکسن، دستگاه ایمنی بدن تحت حمله آنها قرار می‌گیرد، که بدلیل ضعیف بودن آنها به روی سلامتی تاثیری نخواهند گذاشت، و در نتیجه میزان پادتن در بدن بالا می‌رود.

این پادتن در بدن نوزادان و هر فردی که واکسن را دریافت می‌کند، باقی می‌ماند و در صورتی که نوزاد با این بیماری مواجه شود، از او به خوبی محافظت می‌نماید.

 

انواع واکسن‌هایی که در برنامه جامع واکسیناسیون اطفال قرار دارند

برای اینکه بهتر با برنامه جامع واکسیناسیون اطفال آشنا شوید، لیستی از واکسن‌هایی را که نوزادان باید دریافت کنند را برایتان آورده‌ایم.

 

واکسن MMR

با دریافت این واکسن، نوزاد در برابر بیماری‌های سرخجه، اوریون و سرخک ایمن‌سازی می‌شود. هرچند با تزریق این واکسن ممکن است نوزاد کمی اذیت شود و در محل تزریق حلقه قرمز رنگی پدیدار شود، اما این علائم ظرف یک هفته از بین می‌روند.

 

فواید تزریق واکسن در سنین پایین

 

اگر نوزاد در سنین پایین دچار سرخک یا سرخجه شود، ممکن است پرده مغز او ملتهب شود و حتی به مرگ او منجر شود. در خانم‌های بارداری که به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند، احتمال نقض مادرزادی جنین بسیار بیشتر است.

 

واکسن پنج‌گانه

واکسن پنج‌گانه که شامل واکسن‌های هپاتیت B، واکسن هموفیلیوس آنفولانزا است، یکی از مهمترین واکسن‌های برنامه جامع واکسیناسیون اطفال تلقی می‌شود. این واکسن باعث خفیف شدن آنفولانزا در کودک می‌شود و از مرگ ناگهانی او جلوگیری می‌کند.

 

قطره خوراکی فلج اطفال

فلج اطفال یک بیماری وخیم ویروسی است که حتی می‌تواند نوزاد را فلج کند. با فلج شدن تدریجی اندام‌های کودک و حرکت نکردن عضلات، مرگ ناگهانی او دور از انتظار نیست. این واکسن خوراکی بوده و با استفاده از ویروس ضعیف شده ساخته شده است.

 

قطره خوراکی فلج اطفال

 

واکسن ب‌ث‌ژ

این واکسن مخصوص بیماری سل است و در بازوی نوزاد در همان چند روز اول تزریق می‌شود. اکثر افراد جای تزریق این واکسن را روی بازوی خود دارند، اما در صورتی که جای آن روی باز نماند، لازم نیست واکسیناسیون تکرار شود.

 

منابع و مراجع اصلی

https://vaccineinformation.org/infants-children/schedules.asp

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/vaccines-and-immunization-what-is-vaccination=

 

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *