مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

بهترین دارو برای دندان درد چیست؟

بهترین دارو برای دندان درد چیست؟
بهترین دارو برای دندان درد چیست؟

بهترین دارو برای دندان درد مسکن های ضد التهابی مثل قرص ایبوپروفن و استامینوفن است‌. اما اگر به دلیل آلرژی به آسپرین نمی توانید از این نوع مسکن ها استفاده کنید بهتر است داروی پاراستامول را به جای آن مصرف نمایید. همچنین به یاد داشته باشید که از گذاشتن قرص آسپرین روی لثه جلوگیری کنید چون این قرص خاصیت اسیدی دارد و موجب سوزش در نواحی مختلف لثه می شود. البته در صورت بروز دندان درد ممکن است پزشک مسکن های دیگری هم تجویز کند که در ادامه‌ی این بخش از وب سایت بی بی دارو به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

موثرترین دارو برای دندان درد

موثرترین دارو برای دندان درد

همیشه پوسیدگی، کمبود فضا، ایجاد برخی بیماری های عفونی و البته رشد دندان عقل از جمله دلایل دندان درد هستند. اصولاً برای نجات یافتن از دندان درد باید ابتدا علت درد مشخص شود و سپس متخصص دندانپزشک مراحل درمانی را شروع کند‌‌. اما برای ساکت کردن درد دندان استفاده از برخی مسکن های شناخته شده راهکار مناسبی می تواند باشد. چون این نوع مسکن ها به طور موقت می توانند با تسکین درد دندان به شما حس آسایش و خوبی بدهند. به همین دلیل ما در ادامه این متن شما را با چند نوع از این مسکن ها آشنا می کنیم.

درمان دندان درد با قرص استامینوفن

استامینوفن یکی از بهترین داروهایی است که سریعاً درد دندان را از بین می برد. این دارو به شکل یک قرص 325 یا 500 میلی گرمی استفاده می شود.‌ البته کپسول استامینوفن هم به صورت 500 میلی گرم در اغلب داروخانه ها از جمله داروخانه آنلاین وجود دارد.

ایبوپروفن بهترین دارو برای دندان درد

قرص ایبوپروفن یکی دیگر از داروهای قوی برای برطرف کردن درد دندان است. بنابراین شما با مصرف این قرص ظرف 20 تا 30 دقیقه از درد دندان نجات پیدا می کنید. به همین دلیل بیشتر متخصصین دندانپزشک استفاده از ایبوپروفن را برای تسکین دندان دردهای شدید تجویز می کنند. البته اگر به برخی داروهای مسکن مثل آسپرین و ناپروکسن حساسیت دارد و بعد از مصرف کردن این مسکن ها دچار تنگی نفس، آبریزش بینی و یا خارش های پوستی می شوید باید حتماً از مصرف قرص ایبوپروفن خودداری کنید.

همچنین بخوانید :خواص منیزیم در حفظ سلامتی | اهمیت منیزیم در درمان بیماری‌ها

درمان دندان درد با ژلوفن

ژلوفن یک حالت ژله ای از قرص ایبوپروفن است که به شکل قرص و کپسول در بیشتر داروخانه ها عرضه می شود. پس شما به راحتی می توانید این دارو را مثل خرید مکمل های آهن و سایر داروهای OTC از داروخانه های محلی و آنلاین تهیه کنید. البته چون این داروی مسکن از نظر ساختاری هیچ تفاوتی با ایبوپروفن ندارد. بنابراین به سرعت دندان درد را ساکت می کند و انتخاب آن برای کسانی که مشکلات گوارشی دارند راحت تر است.

ناپروکسن برای کاهش درد دندان

ناپروکسن از جمله داروهای مسکن بسیار قوی است که خاصیت ضد التهاب غیر استروئیدی دارد. بنابراین می توان از قرص ناپروکسن برای درمان درد در هر ناحیه از بدن استفاده کرد چون این مسکن جزو بهترین دارو برای دندان درد شناخته شده است. همچنین عملکرد این داروی مسکن به گونه ای است که در دوره کوتاهی التهاب، عفونت و هر نوع تورم در دندان را از بین می برد. البته توجه داشته باشید که ناپروکسن با نام های تجاری دیگری مثل Anaprox- Naprosyn و Naprelan در داروخانه محلی و داروخانه آنلاین با تجویز پزشک یافت می شود.

مگافن برای کاهش دندان درد

مگافن یک نوع داروی مسکن است که بیشتر برای کاهش سردردهای میگرنی، عضلانی و حتی دردهای مفصلی به کار می رود. اما مگافن می تواند تأثیر زیادی هم در کاهش درد دندان داشته باشد. ولی فراموش نکنید که کپسول مگافن جزو خفیف ترین دارو برای دندان درد است از طرفی می تواند مشکلات کبدی را تشدید کند. حتی افرادی که دچار کمبود سدیم یا اینکه کمبود پتاسیم هستند نباید به دلیل اختلالات الکترولیتی از این نوع مسکن استفاده کنند.

مفنامیک اسید بهترین دارو برای دندان درد

یکی از شناخته ترین داروهای مسکنی که اغلب برای دندان درد به کار می رود کپسول مفنامیک اسید است. این دارو به صورت کپسول های 250 و 500 میلی گرم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه این دارو یک نوع کپسول خوراکی است ولی چنانچه درد دندان شما غیر قابل تحمل می باشد بهتر است کپسول مفنامیک اسید را باز کنید و پودر درون غلاف را به طور مستقیم روی دندان آسیب دیده بریزید. مطمئناً این کار می تواند ظرف چند دقیقه سخت ترین دندان درد را هم ساکت کند.

درمان دندان درد با آنتی بیوتیک

اصولاً آنتی بیوتیک ها بهترین دارو برای دندان درد هستند ولی آنها در طولانی مدت باعث تسکین دندان درد می شوند. چون آنتی بیوتیک ها در گروه داروهای مسکن قرار ندارند بلکه با درمان عفونت، تورم و سایر بیماری های لثه به صورت ریشه ای درد دندان را برطرف می کنند. پس با مصرف تنها یک عدد قرص یا کپسول آنتی بیوتیک نمی توانید دندان درد خود را کاهش دهید.

کاهش درد دندان با دیکلوفناک

کاهش درد دندان با دیکلوفناک

دیکلوفناک یکی از بهترین داروهای مسکن برای دندان درد است. این دارو به صورت دیکلوفناک سدیم و به شکل دیگری با نام دیکلوفناک پتاسیم در اختیار شما قرار دارد. اما توجه داشته باشید که دیکلوفناک پتاسیم با سرعت بیشتری دندان درد را ساکت می کند. به همین دلیل امروزه مصرف شیاف دیکلوفناک پتاسیم مؤثرتر از قرص های دیکلوفناک سدیم است.

سخن پایانی

از آنجایی که دندان درد نوعی کابوس شبانه برای تمام ما است پس به محض دندان درد به سراغ داروهای مسکن می رویم تا در کمترین زمان درد دندان را کم‌ کرده و به آرامش برسیم. اما توجه داشته باشید که تمام داروهای مسکن اثر بخشی یکسانی ندارند. برخی از آنها در عرض چند ثانیه درد دندان را کاهش می دهند اما برخی دارو برای دندان درد حدود چند دقیقه طول می کشد تا درد دندان را ساکت کنند. از طرفی ممکن است که برخی از شما اجازه خودسرانه داروهای مسکن را نداشته باشید. پس بهتر است برای مصرف حتی یک عدد قرص مسکن در شرایط خاص مثل بارداری و یا داشتن بیماری های زمینه ای با پزشک متخصص مشورت کنید.

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.