مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

فریز تخمک در زنان، برای بارداری در آینده سرمایه گذاری کنید

فریز تخمک در زنان، برای بارداری در آینده سرمایه گذاری کنید

فریز تخمک

فریز تخمک یکی از موثرترین روش‌ها برای افرادی است که می‌خواهند در آینده دوباره باردار شوند و نگران هستند که در آینده به دلایلی مانند افزایش سن یا قرارگیری در معرض برخی از روش‌های درمانی قادر به انجام این کار نباشند. در ادامه در مورد روش، مزایا و معایب این کار بیشتر توضیح دهیم تا بتوانید راحت‌تر در این مورد تصمیم‌گیری کنید.

 

روش فریز تخمک

هنگامی که زنی برای فریز تخمک تصمیم می‌گیرد، این روند چند هفته طول می‌کشد. فرایند با یک ویزیت آموزشی با یک متخصص باروری شروع می‌شود، او در مورد تزریقات هورمونی به شما توضیح می‌دهد که منجر به بلوغ تخمک‌ها در تخمدان‌ها می‌شود. در ویزیت‌های بعدی، از طریق سونوگرافی تخمدان‌ها و تخمک‌ها کنترل می‌شوند.

هنگامی که زمان جمع آوری تخمک‌ها فرا می‌رسد، یک عمل جراحی 15 تا 20 دقیقه‌ای و تحت بیهوشی انجام می‌شود و طی آن به صورت واژینال با استفاده از یک سوزن کوچک تخمک‌ها از تخمدان جمع‌آوری می‌شوند. تخمک‌های جمع آوری شده (که مقدار آنها در هر زنی متفاوت است، اما معمولاً حدود 10 تا 12 عدد است) منجمد شده و به طور نامحدود ذخیره می‌شوند. اگر زنی بخواهد بعداً از تخمک‌های خود استفاده کند، آنها ذوب می‌شوند و سپس در محیط آزمایشگاه با اسپرم شریک یا اهدا کننده برای ایجاد جنین بارور می‌شوند.

 

روش فریز تخمک

 

مزایای فریز تخمک

فریز تخمک یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان زنانی است که در معرض ناباروری قرار دارند. جدا از افزایش سن زن که شانس باروری او را کاهش می‌دهد، قرارگیری در معرض برخی روش‌های درمانی مانند شیمی درمانی نیز می‌تواند منجر به ناباروری شود. در نتیجه این روش، به زنان کمک می‌کند که حس مادری را تجربه کنند. همچنین زنان زیادی هستند که هنوز آماده‌ی مادر شدن نیستند اما ممکن است نظرشان در آینده تغییر کند. از این رو این فرایند می‌تواند کمک کننده باشد.

معایب فریز تخمک

شاید مهمترین خطرات پزشکی مرتبط با فریز تخمک، خطرات ناشی از تحریک تخمدان باشد که مشکلی به نام سندروم تحریک بیش از حد تخمدان را باعث می‌شود. سندروم تحریک بیش از حد ​​تخمدان علائمی از جمله خستگی، تهوع، سردرد، درد شکم، حساسیت به سینه و تحریک پذیری بیش از حد را دارد، اما این عوارض جانبی را معمولاً می‌توان به راحتی کنترل کرد. در هر حال، 0.1 تا 2 درصد از بیماران ممکن است دچار این مشکل شوند. 12 درصد از زنان نیز دچار لخته شدن خون، تنگی نفس، درد شکم، کم آبی بدن و استفراغ می‌شود که باعث می‌شود نیاز به بستری در بیمارستان ایجاد شود.

 

مزایا و معایب فریز تخمک

 

تحریک تخمدان در فریز تخمک ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه، رحم و سایر سرطان‌ها را نیز افزایش دهد. با این حال، گزارش‌های مربوط به سرطان محدود و متناقض است و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. زنانی که با استفاده از تخمک‌های منجمد شده اقدام به بارداری می‌کنند، باید IVF انجام دهند. IVF مشکلاتی نظیر چند قلو زایی، فشار خون بالا در حین بارداری، زایمان زودرس، زایمان با جراحی و نوزادان با وزن کم هنگام تولد را به همراه دارد. بعلاوه این روش بسیار هزینه بردار است و از این رو بسیاری از افراد از عهده‌ی انجام آن برنمی‌آیند.

 

 

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4467930/

https://www.essentialparent.com/lesson/egg-freezing-the-pros-and-cons-of-freezing-your-eggs-1786/

Freezing Your Eggs: The Pros + Cons

 

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *