مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

ویتامین C و نقش آن در سلامتی بدن و کاهش بیماریهای قلبی عروقی

ویتامین C و نقش آن در سلامتی بدن و کاهش بیماریهای قلبی عروقی
ویتامین C و نقش آن در سلامتی بدن و کاهش بیماریهای قلبی عروقی

ویتامین C؛ یک ویتامین حیاتی برای بدن

ویتامین C جزو ویتامین‌های ضروری برای بدن است. این ویتامین نقش زیادی در سلامتی دارد که شاید آنها را ندانید. در این مطلب می‌خواهیم شما را با ویتامین ث و نقش آن در سلامتی بدن آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد این ویتامین بدانید.

ویتامین C که به آن اسید آسکوربیک هم گفته می‌شود، یک ماده محلول در آب است. یعنی در آب حل می‌شود و به بافتهای بدن می‌رسد. ویتامین ث در بسیاری از میوه‌ها مثل پرتقال، توت فرنگی و کیوی وجود دارد. همچنین سبزیجاتی مثل فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج نیز ویتامین C دارند. در ادامه این مطلب به برخی فواید ویتامین ث اشاره می‌کنیم.

 

نقش ویتامین C در سلامتی بدن

ویتامین C یک آنتی آکسیدان قوی است که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. آنتی اکسیدان‌ها از سلولها در برابر رادیکال‌های آزاد که مولکولهای مضر هستند، محافظت می‌کنند. تجمع رادیکالهای آزاد حالتی به نام استرس اکسیداتیو ایجاد می‌کنند که مرتبط با بسیاری بیماریهای مزمن است.

مطالعات نشان داده است که سطح آنتی اسیدان خون می‌تواند با مصرف ویتامین ث تا 30 درصد افزایش پیدا کند. افزایش سطح آنتی اکسیدان می‌تواند به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب کمک می‌کند.

حتما شنیده‌اید که ویتامین ث می‌تواند نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد. ویتامین C به تولید گلبولهای سفید کمک می‌کند که نقش محافظتی از بدن در برابر عفونتها دارند.

پایین بودن سطوح ویتامین C می‌تواند با اختلال در توانایی تفکر و حافظه مرتبط باشد. این ویتامین در این زمینه می‌تواند مفید باشد و از ضعیف شدن عملکرد حافظه با افزایش سن، جلوگیری کند. همچنین می‌تواند در جلوگیری از بیماری زوال عقل کمک کننده باشد.

 

قرص ویتامین C، یا همان اسکوربیک اسید‌، یک ویتامین محلول در آب است که در بدن انسان ساخته نمی‌شود. همین مسئله آن را به یک ریزمغذی ضروری برای انسان تبدیل می‌کند که باید آن را از طریق رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنید.

 

 

ویتامین C و نقش آن در سلامتی بدن و کاهش بیماریهای قلبی عروقی

 

ویتامین C و ارتباط آن با کاهش بیماریهای قلبی عروقی

بیماری فشار خون بالا در ایران و در میان افراد مسن بسیار رایج است. همانطور که می‌دانید فشار خون بالا منجر به افزایش احتمال خطر بیماری قلبی می‌شود. مطالعات نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

ویتامین C در کاهش ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی موثر است. برخی عوامل احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی را افزایش می‌دهند. از جمله فشار خون بالا، سطح تری گلیسیرید یا کلسترول بد (LDL) بالا، یا سطح کلسترول خوب (HDL) پایین. ویتامین ث ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند. که می‌تواند موجب کاهش خطر بیماری قلبی شود.

ویتامین ث همچنین می‌تواند سبب کاهش سطح اسید اوریک خون شود. این ویتامین با کاهش سطح اسید اوریک خون می‌تواند به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند.

 

نقش ویتامین C در جذب آهن

ویتامین C می‌تواند با جلوگیری از کمبود آهن، نقش مهمی در سلامتی داشته باشد. آهن یک ماده مغذی مهم است و برای ساخت گلبولهای قرمز خون و انتقال اکسیژن در بدن ضروری است. ویتامین سی می‌تواند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند.

 

مصرف ویتامین ث را فراموش نکنید

می‌توان با گنجاندن خوراکی‌های دارای ویتامین ث در رژیم غذایی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرد. همچنین از بسیاری از بیماریهای مزمن و قلبی عروقی با استفاده از مقادیر مناسب این ویتامین جلوگیری کرد. اگر برای تامین ویتامین ث از مکملها استفاده می‌کنید حتما با پزشک مشورت کنید.

 

منابع و مراجع اصلی

ealthline.Com

https://www.mayoCliniC.org/

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *