مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

بیماری یبوست | راهکارهای پیشگیری و درمان این مشکل چیست

بیماری یبوست
بیماری یبوست | راهکارهای پیشگیری و درمان این مشکل چیست

بیماری یبوست؛ از بیماری‌های گوارشی

بیماری‌های گوارشی می‌توانند زندگی افراد را مختل کنند؛ چرا که این بیماری‌ها تاثیر زیادی در عملکرد دیگر قسمت‌های بدن دارند و همچنین حالات روحی فرد نیز ممکن است به علت این بیماری‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد. یکی از بدترین و آزاردهنده‌ترین بیماری‌های گوارشی، بیماری یبوست است. این بیماری به علت علائم شدید و دردناکی که دارد، برای بسیاری از افراد آزاردهنده است و به همین علت باید با روش‌های درمان و پیشگیری از آن آشنایی داشت. در این مطلب با این بیماری و راهکارهای پیشگیری و درمان آن آشنا می‌شویم.

 

یبوست دقیقا چیست؟

بیماری یبوست تعریف بسیار مشخصی ندارد اما عموما اگر شما در طول یک هفته، کمتر از سه بار مدفوع می‌کنید، مشکل دفع مدفوع یا یبوست دارید. البته باید اشاره کرد که این تعداد برای افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی افراد هر روز اجابت مزاج می‌کنند، درصورتی‌که برخی افراد دیگر در هفته فقط چهار الی پنج بار این کار را انجام می‌دهند. باید توجه داشت در زمانی که الگوی اجابت مزاج شما تغییر می‌کند، می‌توان گفت که شما بیماری یبوست دارید.

 

علائم بیماری یبوست را بشناسیم

در مرحله اول برای مقابله با هر بیماری، باید علائم آن را شناخت. یبوست نیز مانند دیگر بیماری‌ها، علائم مخصوص به خود را دارد. اصلی‌ترین نشانه بیماری یبوست، حالت پرشدن یا بادکردن شکم در افراد است. افرادی که یبوست دارند همواره احساس می‌کنند که معده یا روده آن‌ها پر است و نیاز به اجابت مزاج دارند. علائم بیماری یبوست عبارت‌اند از:

  • مدفوع سفت یا کوچک
  • بادکردن و سفت شدن شکم
  • حس عدم اجابت مزاج صحیح
  • مشکل در اجابت مزاج و احساس درد
  • کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج

 

چگونه از یبوست پیشگیری کنیم؟

برای این که بتوان از یبوست پیشگیری کرد، باید با علت‌های بروز این بیماری آشنا بود. بروز یبوست دلایل زیادی مانند عدم استفاده از فیبر کافی در رژیم غذایی، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی مناسب، بیماری‌هایی مانند کم‌کاری تیروئید و دیابت، استرس و عوارض مصرف داروهای مختلف دارد.

از بین تمام دلایل بروز یبوست، اصلی‌ترین دلیلی که بیشتر افراد به‌خاطر آن دچار بیماری یبوست می‌شوند، عدم مصرف فیبر کافی است. یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از یبوست، مصرف به‌اندازه و مناسب فیبر در وعده‌های غذایی روزانه است. برای خوردن فیبر کافی می‌توانید از مواد غذایی مانند کاهو، سبزی و میوه‌ها استفاده کنید.

 

چگونه از یبوست پیشگیری کنیم

 

بهترین روش‌های درمان بیماری یبوست

روش‌های دارویی و خانگی زیادی مانند استفاده از ملین‌ها، استفاده از فیبر در رژیم غذایی، نوشیدن مقدار زیادی آب به‌صورت روزانه، افزایش تحرک و ورزش‌کردن، استفاده از توالت ایرانی برای درمان یبوست وجود دارد. شما با استفاده از این روش‌ها می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن از دست این بیماری آزاردهنده خلاص شوید. باید اشاره کرد که استفاده از ملین‌ها باید طبق تجویز پزشک صورت بگیرد.

 

بهترین روش‌های درمان بیماری یبوست

 

 

با رعایت برخی نکات، از دست یبوست خلاص شوید!

بیماری یبوست در برخی موارد می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد اما شما با رعایت برخی نکات در رژیم غذایی و سبک زندگی خود مانند استفاده از فیبر و ورزش‌کردن می‌توانید به‌سرعت از دست این بیماری خلاص شوید. همچنین روش‌های درمانی دارویی نیز برای درمان سریع این بیماری مانند استفاده از ملین‌ها وجود دارند.

 

منابع و مراجع اصلی

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4059-constipation

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-constipation

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253#:~:text=Constipation%20is%20generally%20described%20as,go%20about%20their%20daily%20tasks.

 

نظرات خود را درج کنید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.