مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

تداخل دارویی چیست و چه دارو‌هایی را با هم نباید مصرف کرد؟

تداخل دارویی چیست و چه دارو‌هایی را با هم نباید مصرف کرد؟
تداخل دارویی چیست و چه دارو‌هایی را با هم نباید مصرف کرد؟

تداخل دارویی چیست؟ آیا تا به حال نام تداخلهای دارویی را شنیده‌اید؟ تداخل دارویی زمانی اتفاق می‌افتند که دو دارو به صورت همزمان با هم و یا با فاصله زمانی کمی از هم مصرف می‌شوند و عوارضی را در بیمار ایجاد می‌کنند. این عوارض در چه حد می‌تواند باشد؟ چه دارو‌هایی با هم تداخلهای دارویی دارند و… همگی جزء سؤالاتی هستند که در طول این مقاله به آن می‌پردازیم و سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد این موضوع را به طور کامل توضیح دهیم.

خطرات تداخل دارویی

ابتدا باید بدانیم که بر اثر تداخل های دارویی با یکدیگر چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد. هر کدام از این اتفاقات می‌توانند سبب شوند تا فردی که دارو‌ها را با یکدیگر مصرف کرده است دچار عوارض جانبی آن شده که گاهی اوقات این عوارض جانبی می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

  • حالت کما و یا کاهش شدید سطح هوشیاری
  • مرگ
  • اسهال
  • گر گرفتگی بدن و افزایش دمای ناگهانی
  • خون‌ریزی از قسمت‌های مختلف بدن
  • خواب آلودگی و بی‌حالی
  • پارگی تاندون آشیل
  • افزایش ضربان قلب به صورت غیر طبیعی
  • تغییرات مربوط به فشار خون که شامل افزایش و کاهش آن می‌شود
  • دید دوتایی یا تار بینی

عوامل مختلف در ایجاد تداخل های دارویی

اما چه عواملی در ایجاد تداخل های دارویی تأثیرگذار هستند؟ برای شناخت هرچه بهتر و بیشتر این موارد باید بدانید که برخی از عوامل می‌توانند بیشترین تأثیر را در این زمینه داشته باشند و بهتر است که حتماً به این موضوع توجه داشته باشید.

مواد تشکیل دهنده دارو‌ها

مواد تشکیل دهنده دارو‌ها

اولین مورد مربوط به مواد تشکیل دهنده دارو‌ها می‌شود. این مورد مهم‌ترین عامل نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل است که پیش از مصرف دارو‌ها با هم باید حتماً بتوانید این موارد را مورد بررسی قرار دهید و بدانید که آیا دو و یا چند دارویی که قرار است با هم مصرف کنید آیا دارای تداخل هستند یا خیر.

سن بیمار

مورد بعدی در خصوص سن بیمار است. معمولاً بیمارانی که در دوره کودکی و یا در دوره میانسالی به بعد قرار گرفته‌اند، لازم است که در خصوص تداخل های دارویی با یکدیگر بیشتر مراقب باشند. این دو گروه و رده سنی نمی‌توانند ریسک ترکیب دارو‌های مختلف با هم را بپذیرند و احتمال آن که بیشتر از افراد دیگر دچار مشکل و عوارض جانبی شوند نیز برایشان بیشتر خواهد بود.

ژنتیک بیمار

مورد بعدی در خصوص ژنتیک بیمار و همچنین بیماری‌های زمینه‌ای است که او می‌تواند داشته باشد. ژنتیک برخی از افراد قوی‌تر از دیگران بوده و همین موضوع است که سبب می‌شود افرادی که دارای ژنتیک قوی‌تری هستند، کمتر بیمار شده و یا تداخل های دارویی کمتر بر روی آن‌ها تأثیر بگذارد.

سبک زندگی فرد

مورد بعدی در خصوص سبک زندگی فرد است. مشغله کاری بالا، استرس زیاد، عدم داشتن تغذیه مناسب و… همگی جزء مواردی هستند که می‌توانند بر روی انواع تداخلهای دارویی تأثیر داشته باشند.

انواع تداخل دارویی

اما چند نوع تداخل دارویی وجود دارد که می‌تواند برای ما دردسر ساز باشد؟ در این قسمت به این موارد اشاره خواهیم کرد و سعی می‌کنیم تا مدل‌های مختلف انواع تداخلهای دارویی را بررسی کنیم و بدانیم که در چه شرایطی ممکن است این مشکل برای ما ایجاد شود.

تداخل دارویی- بیماری

اولین مورد مربوط به تداخل‌ هایی می‌شود که با نام تداخل بیماری- دارویی شناخته می‌شوند. این تداخل ‌ها در واقع مربوط به ایجاد مشکل بین دارویی که مصرف می‌کنید و بیماری زمینه‌ای که دارید، می‌باشد. به طور مثال شما دچار فشار خون بالا هستید و حالا سرما خورده‌اید و یا هر بیماری دیگری گرفته‌اید. در این شرایط ممکن است دارویی که برای بیماری جدید مصرف می‌کنید بر روی فشار خون شما تأثیر‌گذار باشد و سبب شود تا فشار خونتان نیز بالاتر رود.

تداخل دارویی- دارویی

دومین مورد مربوط به زمانی می‌شود که دچار تداخلهای دارویی- دارویی شده‌اید. این مورد در حقیقت همان مصرف همزمان دارو‌ها با هم است که ممکن است با یکدیگر سازگاری نداشته باشند و به همین دلیل نیز می‌توانند ایجاد مشکل کنند.

تداخل دارویی- مکمل

تداخل دارویی- مکمل

مصرف مکمل‌های انرژی‌زا با دارو‌های مختلف گاهی اوقات می‌تواند سبب بروز انواع تداخل دارویی شود. این مورد در حقیقت مربوط به زمانی است که مصرف مکمل‌ها و دارو‌ها به صورت منظم بوده و به هیچ وجه هیچکدام از آن‌ها قطع نشود.

جمع‌بندی

تداخلهای دارویی می‌تواند در برخی از موارد بسیار ساده باشد و صرفاً بی‌حالی، بی‌اشتهایی و حالت تهوع را ایجاد کند؛ اما در برخی از موارد می‌تواند سبب بروز شوک‌های قلبی و تنفسی و… شود که بسیار خطرناک است و می‌تواند حتی سبب مرگ نیز شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که پیش از مصرف کردن دارو‌های مختلف با یکدیگر هم با پزشک خود مشورت کنید و هم آن که خودتان کاتالوگ‌های دارو‌ها را چک کنید. از داروخانه آنلاین می‌توانید هم در خصوص مطالب مربوط به تداخلهای دارویی اطلاعات کسب کنید و هم خرید مکمل‌های آهن و هم خرید مکمل‌های انرژی‌زا را داشته باشید که برای سلامتی شما نیز بسیار مفید است.

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.