مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

بیماری دیابت | در مورد این بیماری، دلایل و درمان‌های آن بیشتر بدانید

دیابت چیست و چگونه ایجاد می‌شود
بیماری دیابت | در مورد این بیماری، دلایل و درمان‌های آن بیشتر بدانید

دیابت چیست و چگونه ایجاد می‌شود

دیابت یک بیماری طولانی‌مدت، مزمن و متابولیک است که در نحوه تبدیل غذا به انرژی توسط بدن تأثیر گذاشته و باعث افزایش قند خون می‌شود. بیشتر غذایی که می‌خورید به قند (گلوکز) تجزیه و در جریان خون شما آزاد می‌شود. وقتی قند خون بالا ‌رود، بدن به پانکراس علامت می‌دهد که انسولین ترشح کند. هورمون انسولین مانند کلیدی عمل می‌کند که قند خون را برای استفاده به عنوان انرژی وارد سلول‌های بدن می‌کند. اگر بیماری دیابت داشته باشید، یعنی بدن یا انسولین کافی تولید نمی‌کند یا نمی‌تواند به درستی از انسولین تولیدشده استفاده کند. وقتی انسولین کافی نباشد یا سلول‌ها به انسولین پاسخ ندهند، قند خون اضافی در جریان خون باقی می‌ماند. قند خون بالا می‌تواند به اعصاب، قلب، چشم‌ها، کلیه‌ها و سایر اندام‌ها آسیب برساند.

 

انواع دیابت

سه نوع اصلی از بیماری دیابت وجود دارد: دیابت نوع یک، دو و دیابت بارداری. دیابت نوع یک در اثر یک واکنش خود ایمنی ایجاد می‌شود که بدن را از ساخت انسولین باز می‌دارد. تقریبا 5 تا 10 درصد افراد مبتلا، دیابت نوع یک را دارند. اگر دیابت نوع یک دارید، باید هر روز انسولین مصرف کنید. در دیابت نوع دو بدن به خوبی از انسولین استفاده نمی‌کند و نمی‌تواند قند خون را در سطح نرمال نگه دارد.

حدود 90 درصد از افراد مبتلا دیابت نوع دو را دارند. دیابت بارداری در زنان بارداری که اصلا دیابت نداشته‌اند ایجاد می‌شود. هورمون‌های مسدودکننده انسولین که توسط جفت تولید می‌شوند باعث ایجاد این دیابت می‌شوند. اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما در معرض خطر و مشکلات بیشتری قرار دارد. تشخیص دیابت بارداری تنها از طریق غربالگری قبل از تولد صورت می‌گیرد.

 

غربالگری بارداری به صورت تست‌های مختلفی در دوران بارداری انجام می‌شود. این تست‌ها اگر جنین دارای مشکل خاص یا بیماری خاصی باشد تشخیص می‌دهد. برای اطلاع از اهمیت غربالگری در بارداری و چرایی انجام این آزمایشات مراجعه نمایید.

 

دیابت بارداری در زنان بارداری
دیابت بارداری در زنان باردار

 

برای آشنایی با نشانه دیابت بارداری در زنان باردار به مقاله دیابت در دوران بارداری  مراجعه نمایید.

 

درمان و پیشگیری از بیماری دیابت

پزشکان دیابت را با داروهای مختلف درمان می‌کنند. برخی از این داروها به صورت خوراکی و برخی تزریقی هستند. دارو یا داروهایی که پزشک شما تجویز کند به نوع دیابت شما و علت آن بستگی دارد. انسولین درمان اصلی دیابت نوع یک و جایگزین هورمونی می‌شود که بدن شما قادر به تولید آن نیست. چهار نوع انسولین وجود دارد که مصرف آن رایج‌تر است. آنها با سرعت اثر و مدت زمان ماندگاری اثرات متمایز می‌شوند. اگر دیابت بارداری دارید در طول بارداری باید چند بار در روز قند خون را کنترل کنید. اگر زیاد باشد، تغییرات رژیم غذایی و ورزش می‌تواند برای کاهش آن کافی باشد یا نباشد. حدود 10 تا 20 درصد از زنانی که دیابت بارداری دارند دیابت برای کاهش قند خون به انسولین نیازمند هستند.

 

درمان دیابت توسط پزشکان
درمان دیابت توسط پزشکان

 

بیماری دیابت مرگ خاموش

بد نیست بدانید که بیماری دیابت در سال 2019 نهمین علت مرگ و میر بوده که 1.5 میلیون مرگ را به طور مستقیم رقم زده است. ورزش کردن، رژیم غذایی سالم و دوری از دخانیات می‌تواند به برخی افراد در مدیریت دیابت نوع دو کمک کند. اگر تغییرات سبک زندگی برای کاهش قند خون کافی نبود شما حتما باید دارو مصرف کنید. داروها قند خون را به روش‌های مختلفی کاهش می‌دهند. حتی ممکن است نیاز به مصرف بیش از یکی از این داروها داشته باشید.

 

دستگاه تست قندخون برای بیماران دیابت

با توجه به شیوع دیابت در سراسر جهان، در حال حاضر یکی از نگرانی های اصلی بهداشت جهانی، تکامل سیستم‌های کنترل قند خون است.

اگر مبتلا به دیابت هستید و یا به هر دلیلی لازم است قند خون خود را بطور مرتب چک کنید دستگاه تست قندخون می توانند به شما کمک کنند دیابت خود را کنترل کنید و خطر عوارض را کاهش دهید. همراه با درمان، همچنین می تواند به شما کمک کند تا مواردی را در زندگی خود که باعث افزایش یا کاهش قند خون شما می شوند، از ورزش گرفته تا بیماری، استرس گرفته تا کم آبی بدن و غیره را شناسایی کنید.

 

کدام استاندارد برای دستگاه تست قند خون مناسب است؟

بهترین استاندارد یا ISO برای دستگاه تست قند، ISO 15197 است. اگر دستگاه تست قند دارای ISO 15197:2015 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال 2015) و یا ISO 15197:2013 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال 2013) باشد یعنی دستگاه از نظر دقت مورد تائید است و احتمال خطا با این دستگاه بسیار کم است؛ در هنگام خرید دستگاه توجه کنید که حتماً دستگاه یکی از این دو ISO را داشته باشد. لارم به ذکر است دستگاه‌های که دارای ISO 15197:2003 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال 2003) هستند دقت کمتری دارند.

 

مهمترین ویژگی‌های دستگاه قند خون چیست؟

دستگاه تست قند خون خانگی باید با نیازهای بیمار متناسب باشد. قبل از خرید دستگاه گلوکومتر، بهتر است ویژگی‌هایی مانند سهولت استفاده و حمل و نقل، واحدهای اندازه گیری و وجود تراشه (کد) را در نظر بگیرید.

  • وجود تراشه (یا کد): 

در برخی از دستگاه‌های قند خون، هر بسته نوار یک کد مخصوص دارد. سازگار نبودن نوار با دستگاه منجر به نتایج نادرست می‌شود. در مورد دستگاه‌هایی که به این سازگاری احتیاج دارند، لازم است قبل استفاده از دستگاه از تطبیق کد نوار و کد دستگاه مطمئن شوید.

 

  • واحدهای اندازه گیری قند خون:

بسته به مدل دستگاه، نتایج می‌توانند بصورت گرم در لیتر، میلی گرم در دسی لیتر یا میلی مول در لیتر نمایش داده شوند. اگر بیمار دیابتی به واحد اندازه گیری انتخابی توجه نکند (در مورد دستگاه‌هایی که واحد اندازه گیری چندگانه دارند) ممکن است گمراه شود. تبدیل میلی گرم در دسی لیتر به گرم در لیتر با تقسیم بر 100 بدست می آید. به عنوان مثال، اگر دستگاه روی واحد میلی گرم در دسی لیتر تنظیم شده و عدد 123 را نشان دهد یعنی سطح قند خون مویرگی بیمار 1.23 گرم در لیتر است. تبدیل میلی مول در لیتر به گرم در لیتر با ضرب در 18/0 بدست می آید.

  • سهولت حمل و نقل:

از آنجا که بیمار باید بتواند سطح گلوکز خون خود را در هر زمان و مکانی اندازه گیری کند، سهولت حمل و نقل فاکتور بسیار مهمی است. بنابراین بهتر است افراد یک مدل سبک و کم حجم را انتخاب کنند. البته ممکن است وزن برای بیماران جوان محدودیت نداشته باشد.

  • سهولت استفاده:

رابط دستگاه باید بصری باشد و نتایج و توضیحات آن به راحتی نمایش داده شود. بعضی از مدل‌ها دارای صفحه لمسی هستند که استفاده از آنها راحت و آسان است. ترجیحاً اندازه و شکل دستگاه باید بگونه‌ای باشد که امکان اندازه گیری و نمایش دقیق را داشته باشد.

 

 

سخن پایانی

با توجه به اهمیت اندازه‌گیری قند خون در مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض آن، لازم است با نحوه انتخاب دستگاه اندازه‌گیری قند خون معتبر و مسائلی که در این رابطه مهم است آشنا شوید. تجهیزات پزشکی  داروخانه آنلاین بی بی دارو دارای بهترین استاندارد می باشد

 

منابع و مراجع اصلی

https://www.healthline.com/health/diabetes#treatment

https://www.cdc.gov/diabetes/basics/index.html

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diabetes

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *