مشاهده علاقه مندی

ورود / عضویت

به خاطر این عوارض کراتین، مصرف این مکمل را کم کنید

به خاطر این عوارض کراتین، مصرف این مکمل را کم کنید
به خاطر این عوارض کراتین، مصرف این مکمل را کم کنید

عوارض کراتین شامل چه چیز‌هایی می‌شود؟ ماده کراتین به چه منظوری مصرف می‌گردد و آیا مصرف کردن این ماده می‌تواند خطرات جانی در پی داشته باشد؟ شاید این موضوع سؤال بسیاری از افراد باشد که در خصوص ماده کراتین و یا انواع مکمل های مولتی ویتامین و مکمل های تقویت سیستم ایمنی بدن، بی‌اطلاع بوده و به درستی نمی‌دانند که ماهیت این محصول چیست و چه کارایی برای بدن دارد. به همین دلیل نیز این مطلب فراهم شده و سعی کرده‌ایم تا این موضوع را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد.

مصرف کراتین چه عوارضی در پی دارد؟

مصرف کردن کراتین چه عوارضی را می‌تواند در پی داشته باشد؟ آیا این موارد به شکلی هستند که سبب بروز مشکلات بسیار زیادی برای فرد گردند؟ برای آن که با این موضوع به طور کامل آشنا شوید و بدانید که چه مسائل و سختی‌هایی می‌تواند در پی مصرف کراتین وجود داشته باشد، به ادامه این بخش باید توجه کنید.

بروز آلرژی

اولین مورد در بین عوارض کراتین مربوط به ظاهر شدن علائم آلرژیکی می‌شود. علائم آلرژیکی می‌توانند به صورت‌های مختلفی در افراد ظاهر شوند. به طور مثال شاید‌یه نفر چندین علامت را با هم داشته باشد و شاید در یک نفر نیز صرفاً یکی از این موارد دیده شود.

علائمی همچون تورم پیدا کردن لب‌ها، کهیر، تنگی نفس، متورم شدن گلو و زبان، تپش قلب و احساس گرفتگی در قفسه سینه، بالا رفتن ناگهانی وزن و چاقی، تشنگی زیادف ادرار کم، عرق شدید و خشکی پوست نیز می‌توانند بروز پیدا کنند.

کاهش سطح قند خون

یکی از عوارض کراتین مربوط به کاهش دادن سطح قند خون در ابعاد گسترده است. این موضوع می‌تواند اهمیت بسیار زیادی برای افرادی که دچار بیماری قند خون هستند، داشته باشد. به همین دلیل نیز معمولاً به افرادی که بیمار هستند، توصیه می‌شود که تا حد ممکن یا از مصرف کراتین پرهیز کنند و یا آن که اگر نیاز به مصرف آن دارند، مقدار آن را کنترل نمایند.

ناهنجاری‌های کلیوی

مورد بعدی در خصوص ناهنجاری‌های کلیوی است. کلیه‌ها معمولاً دارو‌ها و مواد اضافی مصرفی را پالایش کرده و اضافات و سم‌های خون را دفع می‌کنند. اگر دچار ناراحتی‌های کلیوی باشید، احتمال آن وجود دارد که با مصرف کراتین این ناهنجاری‌ها تشدید شده و دچار مشکلات شدید کلیوی شوید. یکی از ناهنجاری‌هایی که برای کلیه‌ها می‌تواند در اثر مصرف کراتین بروز کند مربوط به آن است که امکان از دست دادن آب بسیار زیادی وجود خواهد داشت و این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

مشکلات قلبی

مشکلات قلبی

قلب همچون یک پمپاژ‌کننده خون است که لازم است فعالیتش را به صورت درست و کامل انجام دهد. هر گونه نارسایی و یا بروز مشکل در پمپاژ کردن خون و ضربان‌های قلبی می‌تواند سبب ایجاد دردسر‌های وحشتناکی شود. گاهی اوقات در اثر مصرف کراتین امکان نامنظم شدن ضربان‌های قلبی، کند شدن و یا تند شدن ضربان و حتی بروز نارسایی در خون‌رسانی وجود خواهد داشت.

تغییرات رفتاری

مورد بعدی که جزء عوارض کراتین می‌تواند محسوب شود مربوط به تغییرات رفتاری و همچنین تغییر در خلق و خوی فرد است. مواردی همچون افزایش میزان پرخاشگری در فرد، بالا رفتن شدت عصبانیت فرد در موقعیت‌های مختلف، افزایش میزان استرس، آشفتگی، انجام رفتار‌های خشونت طلبانه، بدخلقی، جنون و یا شیدایی و… همگی جزء رفتار‌های نامناسبی هستند که می‌توانند در پی مصرف بیش از حد کراتین برای فرد به وجود بیایند.

ناراحتی‌های گوارشی

مورد بعدی در خصوص بروز ناراحتی‌های گوارشی است. ناراحتی‌های گوارشی در حقیقت می‌توانند هم به معده و هم به روده کوچک و بزرگ مربوط شوند. این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی سیستم کل بدن داشته باشد. بروز ناراحتی‌هایی همچون یبوست، درد معده، ناراحتی‌های شکم، استفراغ و… همگی در زمره ناراحتی‌ها و مشکلات گوارشی قرار می‌گیرند که می‌توانند بسیار سخت و سنگین باشند.

مشکلات ماهیچه‌ها و عضلات

مشکلات ماهیچه‌ها و عضلات

معمولاً مصرف کراتین برای افراد بدنساز و کسانی که به دنبال ساخت ماهیچه‌های قوی هستند، نکته بسیار حیاتی است. اما بد نیست بدانید که مصرف کردن این ماده می‌تواند حتی برای ماهیچه‌ها نیز بسیار مشکل ساز باشد. به طور مثال مصرف کراتین می‌تواند سبب گرفتگی‌های ماهیچه‌ای، بروز فشار در ساق پا، گرفتگی‌های عضلانی و درد، ناهنجاری‌های ماهیچه‌ای یا میوپاتی و… شود.

انواع سکته‌ها

مورد بعدی که تقریباً به عنوان مورد آخر می‌توانیم از آن نام ببریم و در موارد محدود و معدودی می‌تواند رخ دهد، مربوط به بروز پیدا کردن انواع سکته‌ها می‌شود. سکته‌های مغزی و قلبی و همچنین نارسایی در خون‌رسانی به این دو عضو مهم در بدن می‌تواند به سبب مصرف زیاد از حد کراتین و یا مصرف کراتین‌های تقلبی رخ دهد.

همچنین بخوانید:تداخل دارویی چیست و چه دارو‌هایی را با هم نباید مصرف کرد؟

جمع‌بندی

مواردی که در خصوص عوارض کراتین بیان شدند، همگی مواردی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند اگر دچار هر کدام از عارضه‌های بیان شده شدید، بتوانید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرده و پیش از آن که خطری شما را تهدید کند، این موضوع را برطرف نمایید. فراموش نکنید که کراتین در دو صورت می‌تواند سبب ایجاد مشکل برای شما شود. اولین مورد زمانی است که مصرف بیش از حدی داشته باشید و دومین مورد نیز زمانی است که کراتین تقلبی مصرف کنید. به همین دلیل نیز باید گفت که کراتین را باید از فروشگاه‌ها و داروخانه‌هایی که از بابت محصولات آن‌ها مطمئن هستید، همچون داروخانه آنلاین بی بی دارو خریداری نمایید.

نظرات خود را درج کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.